Update on Service Interruption for Dish Subscribers — Click here
Follow storms on KFOR live interactive radar

Election: Everything you need to know about Tuesday’s primary

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

OKLAHOMA CITY – On Tuesday, voters across the state will head to the polls for the statewide primary on several important positions.

Polls will be open from 7 a.m. to 7 p.m. on Tuesday, June 24.

To find your polling location, visit the election board’s website.

Voters will decide the following:

United States Senator:

  • Democrat- Matt Silverstein
  • Republican- Jim Inhofe
  • Republican – D. Jean McBride-Samuels
  • Republican- Erick Paul Wyatt
  • Republican – Evelyn Rogers
  • Republican – Rob Moye
  • Independent – Ray Woods
  • Independent- Aaron DeLozier
  • Independent – Joan Farr

United States Senator (Unexpired Term): dem for tom coburn

  • Democrat- Connie Johnson
  • Democrat – Patrick Hayes
  • Democrat- Jim Rogers
  • Republican- Jason Weger
  • Republican – Kevin Crow
  • Republican – Eric McCray
  • Republican – TW Shannon
  • Republican – Randy Brogdonrep for tom coburn seat
  • Republican – James Lankford
  • Republican – Andy Craig
  • Independent – Mark Beard

United States Representative District 01:

  • Republican – Jim Bridenstine

United States Representative District 02:

  • Democrat – Earl Everett
  • Democrat- Joshua Harris-Till
  • Republican – Darrel Robertson
  • Republican – MarkWayne Mullin
  • Independent – Jon Douthitt

United States Representative District 03:

  • Democrat- Frankie Robbins
  • Republican- Frank Lucas
  • Republican – Robert Hubbard
  • Republican – Timothy Murray

United States Representative District 04:

  • Democrat- Tae Si
  • Democrat- Bert Smith
  • Republican- Tom Cole
  • Republican – Anna Flatt
  • Independent – Dennis Johnson

United States Representative District 05:

  • Democrat- Tom Guild
  • Democrat- Al McAffrey
  • Democrat- Leona Leonard
  • Republican- Steve Russell
  • Republican- Mike Turner
  • Republican- Harvey Sparks
  • Republican – Clark Jolley
  • Republican – Patrice Douglas
  • Republican – Shane Jett
  • Independent – Buddy Ray
  • Independent – Tom Boggs
  • Independent – Robert Murphy

Governor:

  • Democrat- Joe Dorman
  • Republican- Mary Fallingovernor
  • Republican- Chad Moody
  • Republican- Dax Ewbank
  • Independent- Richard Prawdzienski
  • Independent- Joe Sills
  • Independent – Kimberly Willis

Lieutenant Governor:

  • Democrat- Cathy Cummings
  • Republican- Todd Lamb

State Auditor and Inspector:

  • Republican- Gary Jones

Attorney General:

  • Republican – Scott Pruitt

State Treasurer:

  • Republican- Ken Miller

Superintendent of Public Instruction:

  • Democrat- Jack Herron Jr.
  • Democrat- John Cox
  • Democrat- Freda Deskin
  • Democrat- Ivan Holmes
  • Republican – Janet Barresi
  • Republican- Joy Hofmeister
  • Republican- Brian Kelly

Commissioner of Labor:

  • Democrat- Mike Workman
  • Republican- Mark Costello

Insurance Commissioner:

  • Republican- John Doakok insurance candidates
  • Republican- Bill Viner

Corporation Commissioner:

  • Republican- Cliff Branan
  • Republican- Todd Hiettok corp candidates

District 4, Office 1 Judge:

  • Justin Eilers
  • Jeremy Bays
  • Mike Stake

District 5, Office 1 Judge:

  • Emmit Taylor
  • Jay Walker

District 5, Office 2 Judge:

  • Ken Graham
  • Joshua Creekmore

District 7, Office 1 Judge:

  • Aletia Timmons
  • Joel Porter

District 7, Office 2 Judge:

  • Thomas Prince
  • K. Williams

District 7, Office 3 Judge: 

  • Donald Deason
  • Orenthel Denson

District 7, Office 13 Judge:

  • Roger Stuart
  • Amy Palumbo

District 7, Office 15 Judge: 

  • Jarrod Stevenson
  • Don Andrews

District 10, Office 1 Judge:

  • John Kane
  • Phil Best

District 11, Office 1 Judge:

  • Curtis DeLapp
  • Marty Meason

District 14, Office 1 Judge:

  • William Kellough
  • Caroline Wall

District 14, Office 2 Judge: 

  • David Phillips
  • Sharon Holmes
  • Marijo Copeland
  • Tanya Wilson

District 14, Office 8 Judge: 

  • Mark Barcus
  • Doug Drummond

District 14, Office 10 Judge: 

  • Mary Fitzgerald
  • Eric Quandt

District 14, Office 14 Judge: 

  • Kurt Glassco
  • Michael Fairchild
  • Jon Patton
  • Jill Webb

District 15, Office 3 Judge: 

  • Jeff Payton
  • Josiah Stone

District 15, Office 4 Judge: 

  • James Walters
  • Thomas Alford

District 20, Office 1 Judge: 

  • Aaron Taber
  • Dennis Morris

District 21, Office 5 Judge: 

  • Jeff Virgin
  • Steve Stice

District 25, Office 1 Judge: 

  • David Youngblood
  • Paula Inge

Associate District Judge in Carter County:

  • Thomas Baldwin
  • Brett  Morton
  • Tim Burson
  • Bob Pinkerton

Associate District Judge in Choctaw County:

  • Thomas Hadley
  • Bill Baze

Associate District Judge in Comanche County:

  • Scott Ray
  • Lisa Shaw

Associate District Judge in Garvin County:

  • Kristin Jarman
  • Steve Kendall

Associate District Judge in Greer County:

  • Tabitha Mills
  • Eric Yarborough

Associate District Judge in Harper County:

  • Aric Alley
  • Megan Simpson

Associate District Judge in Kay County:

  • David Bandy
  • Michael Trewitt

Associate District Judge in Kiowa County:

  • Norman Russell
  • Tom Talley

Associate District Judge in LeFlore County:

  • Marion Fry
  • Pat Pate Jr.

Associate District Judge in Love County:

  • Todd Hicks
  • Gary Brown

Associate District Judge in Marshall County:

  • Gregory Johnson
  • Michael Haggerty

Associate District Judge in Mayes County:

  • Shawn Taylor
  • Tammy Ward

Associate District Judge in Okmulgee County:

  • Pandee Ramirez
  • Cynthia Pickering

Associate District Judge in Pawnee County:

  • Patrick Pickerill
  • Ken Privett

Associate District Judge in Pittsburg County:

  • Bill Layden
  • Tim Mills

Associate District Judge in Pontotoc County:

  • Preston Draper
  • Lori Jackson
  • Heather Wright

Associate District Judge in Sequoyah County:

  • Matt Orendorff
  • Kyle Waters

District Attorney for District 9:

  • Republican- Laura Austin Thomas
  • Republican- Dennis McGrath
  • Republican – Jack Bowyer

District Attorney for District 12:

  • Democrat- Robert Post
  • Republican- Erin Oquin
  • Republican – Matthew Ballard
  • Republican – Janice Steidley

District Attorney for District 14:

  • Republican – Fred Jordan
  • Republican – Brian Crain
  • Republican- Steve Kunzweiler

District Attorney for District 15:

  • Rodney Brook
  • Larry Moore
  • Orvil Loge

District Attorney for District 20:

  • Democrat- Craig Ladd
  • Democrat- Edward Frock
  • Republican- Kimberly Tressler

District Attorney for District 26:

  • Republican- Christopher Boring
  • Republican- Danny Lohmann

District Attorney for District 27:

  • Republican- Brian Kuester
  • Republican- Anne Mize

State Senator District 5:

  • Democrat- Curtis McDaniel
  • Republican – Joseph Silk
  • Republican- Brent Shain

State Senator District 8:

  • Democrat- Gary Clason
  • Democrat- Chad Bonds
  • Democrat- Selina Dornan
  • Republican- Roger Thompson
  • Republican- Malcolm Branch
  • Republican- JW Hill

State Senator District 12:

  • Republican- Brian Bingman
  • Republican- John Knecht

State Senator District 20:

  • Republican- A.J. Griffin
  • Republican- Dan Ladd

State Senator District 22:

  • Republican- Stephanie Bice
  • Republican- Leif Francel
  • Republican- Mark Thomas

State Senator District 26:

  • Democrat- Kevin Black
  • Republican- Dan Gambill
  • Republican- Darcy Jech

State Senator District 28:

  • Democrat- Marilyn Rainwater
  • Democrat- Billy Hinton
  • Republican- Michael Ballard
  • Republican- Charles Mashek
  • Republican- Joe Dobry
  • Republican- Danny Williams
  • Republican- Jason Smalley

State Senator District 40:

  • Democrat- John Handy Edwards
  • Republican- Joe Howell
  • Republican- Michael Taylor
  • Republican- Steve Kern
  • Republican – David Hooten
  • Republican- Ervin Yen
  • Republican- Brian Winslow

State Senator District 42:

  • Democrat- Hiawatha Bouldin Jr.
  • Republican- Greg Childers
  • Republican- Jack Fry
  • Independent- Charles Thompson

State Senator District 46:

  • Democrat- Kay Floyd
  • Democrat- Wilfredo Rivera

State Senator District 48:

  • Democrat- Anastasia Pittman
  • Democrat- Christine Byrd
  • Republican – Duane Crumbacher

State Representative District 1:

  • Democrat- Kent Hendon
  • Democrat- Johnny Tadlock
  • Republican- J.P. Longacre

State Representative District 7:

  • Democrat- Donnie Howe
  • Democrat- Ben Loring

State Representative District 10:

  • Democrat- Anthony Tucker
  • Republican – Travis Dunlap
  • Republican- Randy Barnett

State Representative District 17:

  • Democrat- Brian Renegar
  • Republican- Micah Thompson
  • Republican- Paul Marean

State Representative District 27:

  • Republican- Josh Cockroft
  • Republican- Lani Habrock

State Representative District 29:

  • Democrat- Robert Talley
  • Republican- James Leewright
  • Republican- Geron Ledbetter
  • Republican- Clayton McKinzie
  • Republican- Dani Fields

State Representative District 31:

  • Republican- Jason Murphey
  • Republican- Andrew Muchmore

State Representative District 32:

  • Democrat- Jamey White
  • Democrat- Michial Poteet
  • Republican- Kevin Wallace
  • Republican- Terry Autry
  • Republican- Ray Wade

State Representative District 38:

  • Republican – Ralph Meade
  • Republican- John Pfeiffer
  • Republican- Roy Chaney
  • Republican- Harold LeValley
  • Republican- Jason Warren
  • Republican- Niki Schrader

State Representative District 40:

  • Democrat- Pierce Jones
  • Republican- Mike Stuber
  • Republican- Chad Caldwell

State Representative District 41:

  • Republican- John Enns
  • Republican- Ross Vanhooser

State Representative District 43:

  • Democrat- Sarah Baker
  • Republican- John Paul Jordan
  • Republican- Bill Baker
  • Republican- Nathan Harper
  • Republican- Jonathan Clour

State Representative District 49:

  • Democrat- Jessica Pfau
  • Republican- Tommy Hardin
  • Republican- Kyle Chatham

State Representative District 53:

  • Republican- Mark McBride
  • Republican- Danni Legg

State Representative District 54:

  • Republican- Paul Wesselhoft
  • Republican- Adam Graham

State Representative District 61:

  • Republican- Larry Swager
  • Republican- Casey Murdock
  • Republican-Steve Moore
  • Republican- Kenny Tapp
  • Republican- David Elder

State Representative District 62:

  • Democrat- John Dunaway
  • Republican- Jesse Cross
  • Republican- John Montgomery

State Representative District 63:

  • Democrat- Juan Rodriguez
  • Democrat- BL Cozad Jr.
  • Republican- Greg Howard
  • Republican- Jeff Coody
  • Republican- Hurchel Caldwell

State Representative District 65:

  • Democrat- Toni Hasenbeck
  • Republican – Renae Sexton
  • Republican – Scott Hayes
  • Republican- Scooter Park
  • Republican- Stephen Mills

State Representative District 69:

  • Republican- Melissa Abdo
  • Republican- Paul Bowman
  • Republican- Chuck Strohm

State Representative District 76:

  • Democrat- Glenda Puett
  • Republican – David Brumbaugh
  • Republican- Cliff Johns

State Representative District 79:

  • Republican – Weldon Watson
  • Republican- Lois Jacobs

State Representative District 82:

  • Republican- Gregory Brown
  • Republican- Dustin Hopson
  • Republican- Kevin Calvey
  • Republican- Adam Pugh
  • Republican- Paul Ruckel

State Representative District 88:

  • Democrat- John Gibbons
  • Democrat- Paula Sophia
  • Democrat- Jason Dunnington
  • Democrat- Mark Faulk

State Representative District 89:

  • Democrat- Shane Stone
  • Democrat- Chris Bryant
  • Democrat- Mary Sosa
  • Democrat- Virginia Poindexter

State Representative District 91:

  • Democrat- Trey Puckett
  • Republican- Chad Olsen
  • Republican- Chris Kannady
  • Republican- Scott Esk
  • Republican- David Monlux
  • Republican- Jon Painter

State Representative District 95:

  • Democrat- Mark DeShazo
  • Republican- Max Wolfley
  • Republican- Charlie  Joyner
  • Republican- Brent Rinehart

State Representative District 97:

  • Democrat- Mike Shelton
  • Democrat- Bruce Fisher
  • Republican- Tonni Cannaday

State Representative District 98:

  • Republican- Terri Cleveland
  • Republican- Michael Rogers

State Representative District 99:

  • Democrat- George Young
  • Democrat- Eleanor Thompson
  • Democrat- Steve Davis
  • Republican- Willard Linzy

State Representative District 101:

  • Republican- Gary Banz
  • Republican- A. J. Bailey

We will have complete coverage of the election on KFOR-TV and online at KFOR.com.

Races in italics will be decided in the November general election